forum.winiarzepodkarpacia.pl

Forum SWP

Walne

Dyskusje na temat aktualności ze strony głównej stowarzyszenia.

Walne

Postprzez bogdan kasperek » 7 lut 2013, o 21:48

Chciałbym otworzyc wątek WALNE. Nie wiem czy mi się uda w ogóle to zrobic, przy mojej ignorancji informatycznej. Za dwa tygodnie mamy walne. Namawiam do zabierania głosu tych, którzy chcieliby się wypowiedzieć w sprawach związanych z naszym Stowarzyszeniem,a o których należałoby porozmawiać na tym walnym. Ja jeszcze nie mam pełnych przemyśleń, ale troche pomysłów się krystalizuje. Na razie mam apel do wszystkich, zarezerwujcie sobie niedzielę 24 lutego 2013 na wspólne spotkanie i porozmawijmy, a jak będzie trzeba to zdecydujmy. Po to jest WALNE.
bogdan kasperek

Re: Walne

Postprzez Jerzy » 8 lut 2013, o 09:31

Walne - walnym, ale tak poważnie już mówiąc idzie Ci coraz lepiej w tym pisaniu na naszym forum :roll:
Żelazo poznaje się w ogniu, człowieka przy winie!
Jerzy

Postprzez Tadeusz » 8 lut 2013, o 09:38

Dobrze, że Boguś ten wątek rozpoczął. Sprawozdania sprawozdaniami, zostaną przeczytane i kropka, ale jest jeszcze sporo czasu, aby członkowie Zarządu (między innymi i ja) zrobili rachunek sumienia, co się udało zrobić, a co nie. Czy były potknięcia, czy też nie i być może co zostało nie zrealizowane, alb pozostało na drugim planie. Dalej, ocena przez członków tej kadencji, jakie były oczekiwania po tej ekipie i refleksje po trzech latach działalności, oraz jakie działania chcieliby widzieć przez następną kadencję u następnego Zarządu. Należy tutaj oczywiście podkreślić, że wszyscy jesteśmy społecznikami i sprawy prywatno-rodzinne zawsze będą na pierwszym miejscu.
Do moich obowiązków uchwalonych na zebraniu Zarządu w dn. 31.01.2010 r. należała: Pomoc w pracy innym członkom Zarządu, sporządzanie dokumentacji fotograficznych z zebrań i szkoleń, przygotowywanie fotogalerii na stronę internetową, aktywna komunikacja z członkami SWP, poprzez udział w forum internetowym, informowanie członków o pracy Zarządu, planach na przyszłość, sondowanie oczekiwań oraz pobudzanie aktywności członków Stowarzyszenia. Kropka.
Oczywiście ocena mojej pracy w Zarządzie należy do naszych członków. Biję się jednak w piersi, iż tak nie do końca te nałożone na mnie obowiązki wykonałem na 100%. Mam tu na myśli to, iż z różnych przyczyn, najczęściej niezależnych odemnie, nie mogłem być na wszystkich szkoleniach, przez co mogą być luki w dokumentacji fotograficznej. O miejsce w przyszłym Zarządzie nie będę się ubiegał i tak dla jasności, na nikogo się nie obraziłem, nikt nie obraził mnie, ale tak po prostu nigdy działalność w jakimkolwiek zarządzie mi nie "leżała", a bardzo dziwnym zbiegiem okoliczności jestem w trzech! Myślę, że znajdzie się ktoś bardziej dyspozycyjny.
Myślę również, że jako Zarząd nie przyłożyliśmy się należycie do takich tematów: Środki ochrony roślin, współpraca z innymi stowarzyszeniami w celu poprawienia prawa (dopiero pod koniec) i chyba tylko jedno szkolenie (jeśli się mylę to mnie poprawcie) z instytucja kontrolującą winiarzy (zalegalizowanych). Oto moje zdanie. Kropka.
Tadeusz Kruczek
www.wiarus.cal.pl
Tadeusz

Postprzez bogdan kasperek » 11 lut 2013, o 19:25

Koleżanki i Koledzy
Namawiałem innych do zabierania głosu w ważnych dla nas sprawach ( w związku ze zbliżający się Walnym ), wypada więc samemu też przedstawić swoje przemyślenia. Nie będę oceniał kadencji, która była – to zrobicie Wy. Chciałbym się odnieść do dwóch spraw, nad którymi ostatnio pochylał się Zarząd SWP.
Po pierwsze aktywność. Proponowane przez Zarząd zmiany w statucie, poprzez które chce się wymusić aktywność członków są dla mnie nie do przyjęcia. Aktywność powinna wynikać z potrzeb Stowarzyszenia i potrzeb jego członków. Jeżeli Zarząd nie potrafi zaktywizować większej ilości ludzi, to źle to świadczy o Zarządzie, może nie potrafi znaleźć interesujących dla członków celów. Przymuszanie sztuczne do aktywności zawsze będzie mi się kojarzyło z PRL lub wojskiem. Oczywiście wszystkim nam powinno zależeć na aktywności członków , ale sądzę, że nie tędy droga. Dla mnie, żeby być członkiem naszego Stowarzyszenia trzeba spełnić dwa podstawowe warunki:
- złożyć deklarację przystąpienia ( akceptować statut )
- płacić składki ( bez tego nie istniejemy )
To są według mnie, jedyne i wystarczające uwarunkowania, które pozwalają na identyfikację z naszą zbiorowością. Sposób korzystania z przynależności do tej zbiorowości zostawmy to zainteresowanym. Próba ograniczenia praw wyborczych poprzez wystawianie oceny przez Zarządu (obiektywne teoretycznie, ale mogą być też subiektywne ) kojarzy mi się jak wyżej.
Po drugie znowu aktywność, ale tym razem o czymś innym. Sądzę, że jednym z powodów ( a może nawet podstawowym ) małej aktywności jest archaiczny sposób zarządzania Stowarzyszeniem, wynikający zresztą ze statutu. Istnieje wieloosobowy zarząd, który właściwie nie ma sprecyzowanych zadań, oprócz ogólnych statutowych. W związku z tym posiedzenia zarządu są stosunkowo częste, ale bardzo mało wydajne. Zajmujemy się wszystkim, od spraw ważnych ( na które zawsze brakuje czasu ) po drobiazgi ( które zawsze zajmują najwięcej czasu ). Sądzę, iż należałoby w sposób zasadniczy przemodelować sposób funkcjonowania Stowarzyszenia. Zarząd powinien być mniej liczny, 4-5 osób( sądzę że 4 wystarczy ), i oprócz nadzoru finansowego nad całością , powinien się zajmować sprawami strategicznymi dla Stowarzyszenia. Należy decyzją Walnego powołać biura, które zajmowałyby się określonymi, interesującymi nas problemami, z ich szefami też powoływanymi przez Walne. Oto przykłady takich biur:
- biuro pomocy wzajemnej ( różnego typu zakupy: nawozy, środki ochrony roślin, sprzęt itp. )
- biuro szkoleń i wyjazdów szkoleniowych
- biuro promocji i prezentacji winnic
- biuro prasowe i rzecznik prasowy
W sprawach, w których jeszcze nie mamy skrystalizowanych poglądów lub oczekiwań możemy powoływać pełnomocników np.:
- pełnomocnik d/s akademii wina
- pełnomocnik d/s producentów wina,
którzy byliby zaczynami przyszłych biur.
Wszystkie te organizmy powinny mięć swoje subkonta do rozliczenia działalności.
Tyle , na tyle. Jeżeli wykażecie Państwo zainteresowanie moimi przemyśleniami, to zobowiązuję się w krótkim terminie przedstawić niezbędne zmiany w statucie, a co za tym idzie apelować o przybycie na Walne. Proszę o głosy zarówno na forum , jak też maile do mnie bezpośrednio.
Bogdan Kasperek – skarbnik ( jeszcze )
bogdan kasperek

Postprzez bogdan kasperek » 11 lut 2013, o 23:46

Jeszczejedno, oczywiście musi być biuro prawne.
bk
bogdan kasperek

Postprzez Ewa » 12 lut 2013, o 00:03

Przyznam, że jestem w niezłym szoku i aż mnie przytkało!! Abstrahując od oceny pomysłów Bogdana, jestem zaskoczona tym apelem.
Bogdan, to przecież Ty (oraz Marek Nowiński) głosowałeś za rozszerzeniem Zarządu do 10 osób. Pozostali byli przeciw. Mało tego, przez trzy kolejne zebrania dyskutowaliśmy o tym, w jakim kierunku powinniśmy iść dla dobra SWP. Ani słowem nie wspominałeś o tych rewelacjach, które teraz proponujesz. W zamian za to rozwijałeś wizję rozszerzenia Zarządu, powołania komisji, podkomisji .. i dania większych kompetencji poszczególnym członkom Zarządu.
Przepraszam, ale może w końcu zdecydujesz się , jaka opcja Twoim zdaniem jest dla nas najlepsza?
O co tu chodzi? Chyba nie o politykę i władzę, bo SWP jest od tego z daleka. A przynajmniej było do tej pory.
Wino jest odpowiedzią ziemi na zaloty słońca
Ewa

Postprzez Ewa » 12 lut 2013, o 00:34

Przepraszam, ale muszę sprostować mój komentarz pisany na gorąco. Sprawdziłam w protokole z ostatniego zebrania zarządu - Bogdan Kasperek wstrzymał się od głosu przy temacie rozszerzenia liczby członków Zarządu. Zgłosił natomiast propozycję by poszczególne funkcje przydzielać na podstawie glosowania imiennego. Nie zmienia to jednak faktu, że wcześniej był za rozszerzeniem. A o propozycji zmniejszenia nic nie wspominał.
Wino jest odpowiedzią ziemi na zaloty słońca
Ewa

Postprzez bogdan kasperek » 12 lut 2013, o 02:21

Ewa,jak dobrze sie wczytasz w to co ja piszę, i przypomnisz sobie o czym od roku mówiliście , Romek i Ty o potrzebie zwiększenia aktywności członków Stowarzyszenia poprzez potrzebę zwiększenie liczby członków zarządu ( w rozumieniu aktywności , jakby ilość mogła przejść w jakość) to nie miej do mnie pretensji.To przecięż pomysl o zwiększeniu zarządu nie był mój. Nie bardzo wiem czemu zmieniłaś zdanie. Mój pomysł jest chyba lepszy. Mielibyśmy szansę zająć się własnymi sprawami w sposób bezpośredni ,przy dużo większej mobilności zarządu.A tak poważniej , to pomyślmy razem jak poprawić jakość naszego działania poprzez zmiany, a nie przywiązwać się do tego co już było.Całuję
bk
bogdan kasperek

Postprzez W.B. » 12 lut 2013, o 08:59

Witam. Nie rozumiem o co tyle hałasu i emocji. Bogdan podzielił się z nami swoimi przemyśleniami, jest właśnie czas ku temu i może doda to innym odwagi, nie ma co na niego "krzyczeć". Są to tylko uwagi (przynajmniej tak mi się wydaje), wszelkie zmiany i tak musi zatwierdzić walne. Czasem nawet najgłupsze pomysły klarują się w coś niegłupiego. A to, że zmienił zdanie? Pomysły mają to do siebie, że przychodzą znienacka, no i znamy to przysłowie o krowie, co to ona jedna zdania nie zmienia.

A merytorycznie - też uważam, że sztuczne podkręcanie aktywności poprzez wymóg określonej liczby obecności, nie jest dobrym pomysłem. Z definicji. Dlatego, że stowarzyszenie opiera się na zasadzie dobrowolności, dlatego, że mam naturę bardzo niezależną i wszelkie zmuszanie budzi we mnie sprzeciw, dlatego, że między kijem a marchewką uważam, że lepiej się sprawdza marchewka i boję się, że zrobimy ze stowarzyszenia szkółkę niedzielną. Śmieszy mnie wizja np. usprawiedliwień nieobecności - no ze szkołą mi się to niedobrze kojarzy. Poza tym mamy w stowarzyszeniu ludzi, którzy np. pracują za granicą, inni pracują w weekendy właśnie, inni mieszkają daleko, inni nie zawsze mają czas, możliwości, motywację... Nie wyobrażam sobie, że będziemy się skupiać na obecności i to ona ma coś warunkować. Powiem górnolotnie - nie obecność jest miarą człowieka.

Rozumiem, że chodzi o aktywizację członków - i słusznie. Dlatego każdy rzucony pomysł jest dobry, bo wyzwala dyskusję. Nie jest to temat łatwy i ja sama osobiście nie mam zbytnio pomysłu. Zastanawiam się skąd bierze się mała aktywność? Z lenistwa, wygodnictwa, czy są inne powody?
W.B.

Postprzez W.B. » 12 lut 2013, o 09:01

A, i tak jeszcze mi przyszło do głowy, że może ta dyskusja powinna być w części zamkniętej - dyskutujemy o kształcie i działalności stowarzyszenia i może nie wszyscy muszą to widzieć, no i boję się, że zaczną się wycieczki osobiste jak to zwykle bywa
W.B.

Następna strona

Powrót do Aktualności