forum.winiarzepodkarpacia.pl

Forum SWP

Konwent-day after c.d.

Dyskusje na temat aktualności ze strony głównej stowarzyszenia.

Konwent-day after c.d.

Postprzez bogdan kasperek » 4 lip 2012, o 15:27

Samowolnie przeniosłem uwagi Prezesa na stronę publiczną.
Dyskusja , która odbywa się na stronie zamkniętej, decyzją Romana zastała utajniona dla szerszego forum. O ile zgadzam się, że wycieczki osobiste nie muszą być publiczne ( mimo, że ich tam w ogóle nie widzę ), to jednak przemyślenia co do dalszych losów konwentów, co do ich merytorycznych celów, czy uczestnicy ( winiarze ) to podmiot czy przedmiot, kto powinien rozstrzygać jak mają w przyszłości konwenty wyglądać, co z reprezentacją winiarzy przed różnymi władzami i wiele innych intrygujących nas pytań wymaga szerszej dyskusji niż grono 20 ludzi, którzy wchodzą na stronę zamkniętą.
Z uwag szczegółowych odnoszących się do pisma Prezesa ( mam ich więcej, ale to później ) chciałbym mocno zaakcentować potrzebę wspólnej reprezentacji środowiska winiarskiego, powołanie FEDERACJI STOWARZYSZEŃ - Marek nie ma potrzeby czekać z tym do następnego VIII Konwentu. To trzeba zrobić natychmiast i sądzę, że powinieneś na siebie wziąć rolę grupy inicjatywnej.
Marek, przepraszam Cię , że zadysponowałem Twoim wystąpieniem, ale problemy są istotne.
OTO WYSTĄPIENIE PREZESA
Minęło 10 dni od Konwentu, burzliwa dyskusja zawsze świadczy o zaangażowaniu uczestników, teraz trochę refleksji i wniosków na przyszłość.
Wykonaliśmy ogromne zadanie organizacyjne, społecznie i w pełni profesjonalnie. Miejmy świadomość, że przedsięwzięcie o tak dużej skali robią firmy za duże pieniądze. Powinniśmy być dumni z naszych dokonań. Wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia bardzo dziękuję za ciężką pracę, precyzję działania, dyspozycyjność i wolę, żeby wszystko było na jak najwyższym poziomie.
Ci, którzy dyskutują, nawet bardzo ostro i prowokująco, to właśnie osoby, którym zależy na rozwoju idei Konwentu. Zdaliśmy sobie sprawę, że wiele oczekiwań winiarzy nie spełniło się, jest wiele uwag i spostrzeżeń co do merytorycznego przebiegu Konwentu. Wynika stąd pierwszy, dla mnie podstawowy wniosek-najpierw należy powiedzieć, czego oczekujemy, co ma być pożądanym rezultatem Konwentu. PIWiW oraz Magazyn Wino jako organizatorzy merytoryczni nie mogą by w sytuacji, że są skazani na wymyślanie coraz to nowych rozwiązań, a środowisko winiarzy będzie beneficjentem ,a potem recenzentem. Z drugiej strony organizatorzy nie mogą zamknąć się tylko na siebie, na zasadzie wiemy najlepiej. Sądzę, że pół roku przed Konwentem trzeba spotkać
się w gronie organizatorów merytorycznych i przedstawicieli stowarzyszeń winiarskich, żeby precyzyjnie wyartykułować potrzeby. W ten sposób wspaniała idea Konwentu nabierze nowej jakości.
Drugi element podstawowej wagi to integracja naszego środowiska i wymiana doświadczeń. Myślę tu o integracji towarzyskiej i jednocześnie wymianie wiedzy winiarskiej. Ten obszar wymaga dużego namysłu, jak dzielić się wiedzą między sobą w skali całego kraju. Bezwzględnie musimy mieć czas, żeby móc zadać pytania sobie nawzajem.
Trzecie zadanie to sprawy ogólne dotyczące winiarstwa, uregulowań prawnych oraz praktyki urzędniczej na co dzień, wymiana doświadczeń dotyczących dobrych i złych praktyk. Może warto przemyśleć sprawę powołania na kolejnym Konwencie Federacji Stowarzyszeń, która powinna by mocnym partnerem dla władz państwowych.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za wspólny sukces SWP, dziękuję PIWiW i Magazynowi Wino za pełną
poświęcenia pracę ich przedstawicieli w Panelu Degustacyjnym.
Wyciągajmy wnioski z przeszłości ,budujmy przyszłość.
Marek Nowiński
Markus
bogdan kasperek

Re: Konwent-day after c.d.

Postprzez Markus » 5 lip 2012, o 21:53

Bogdanie,nawet zakładając jak najlepsze Twoje założenia,ten ruch mnie zmartwił.Jeszcze raz potwierdza się
stare przysłowie,że dobrymi intencjami jest piekło wybrukowane,niestety...
Markus

Postprzez bogdan kasperek » 6 lip 2012, o 07:59

Marek, chyba się nie rozumiemy.
PASUJĘ
Pozdrowienia dla wszystkich i zaproszenie do mojej winnicy na dyskusje przy winie o wszystkim.
Jeszcze raz przepraszam, jeżeli kogoś uraziłem. Nie taki był cel.
Bogdan Kasperek
bogdan kasperek

Postprzez PawelL » 6 lip 2012, o 11:20

Myślę, że tak naprawdę wszyscy mają rację, albo przynajmniej dużo racji. Przecież byliśmy tam wszyscy, każdy ma oczy i rozum, choć patrzył z trochę innego punktu.
Wypowiada się tu za mało osób. Może inni powinni ruszyć swoje ... litery i 10 palców i napisać na ile Konwent spełnił ich nadzieje. Trzeba wywołać do tablicy wszystkich, którzy byli?
Oczekiwania były spore. Dużo było też spraw do załatwienia.
Prawdą jest, że wykonaliśmy kawał solidnej organizacyjnej pracy.
Prawdą jest też, że nie uniknęliśmy błędów, w tym technicznych.
Prawdą jest, że merytorycznie nie było najlepiej i tu potrzebna jest dyskusja. Pomijam nawet sprawę części degustacyjnej, bo to jest temat sam w sobie.
Nie było np wcale czasu na ogólną dyskusję, choćby nad ŚOR i wypracowaniem jednolitego "frontu" w ich sprawie.
Trzeba dyskutować nad celami i oczekiwaniami.
Może należałoby opracować ankietę na ten temat. Na początek dla wszystkich naszych członków.
Chyba byłoby dobrze, gdyby na podobnej zasadzie wypowiedziały się też inne stowarzyszenia.
Adresatów byłoby co najmniej dwóch? PIWiW i Magazym Wino?
Tytuł roboczy np: "Konwent - oczekiwania stowarzyszeń winiarskich i proponowane sposoby realizacji"
PawelL

Postprzez Roman » 9 lip 2012, o 12:09

Wszystkich zachęconych postem Pawła zapraszam do dyskusji, ale na forum dla członków SWP. Także ja jako przedstawiciel PIWiW, odpowiedzialny za stronę merytoryczną KPW odpowiem na każde pytanie, tak na forum jak i osobiście np. na zaproponowanym zebraniu ogólnym w dniu 29 lipca.
"Kto nie kocha kobiet, wina i śpiewu, ten pozostanie głupcem aż do śmierci" (J.H. Vosa)
Roman

Powrót do Aktualności