forum.winiarzepodkarpacia.pl

Forum SWP

Prawo bardziej przyjazne?

Dyskusje na temat aktualności ze strony głównej stowarzyszenia.

Re: Prawo bardziej przyjazne?

Postprzez panther » 15 maja 2011, o 09:21

Czy to płacenie, bądź nie płacanie KRUS'u determinuje bycie rolnikiem?
Warunki, które podałeś definiują raczej czy się ktoś może (bądź nie może) załapać na KRUS.
Przemek Tarczyński

"Wino jest najpotężniejsze spośród napojów, najsmaczniejsze spośród lekarstw i najprzyjemniejsze spośród potraw."
panther
Administrator

Postprzez Jerzy » 15 maja 2011, o 09:29

panther napisał(a):Czy to płacenie, bądź nie płacanie KRUS'u determinuje bycie rolnikiem?
Warunki, które podałeś definiują raczej czy się ktoś może (bądź nie może) załapać na KRUS.

Dzisiaj przy prowokującym poście "zaprosiłem" do dyskusji panther'a . Reszta widać jeszcze śpi.
Przemku - całkowicie zgadzam się z Tobą.
Żelazo poznaje się w ogniu, człowieka przy winie!
Jerzy

Postprzez Tadeusz » 16 maja 2011, o 06:35

Jeśli chodzi o KRUS, brany pod uwagę jest hektar przeliczeniowy. Jeżeli ma się od 0,5-1 ha, możesz opłacać składki, ale nie musisz. Natomiast już powyżej 1 ha, łachy nie robisz, chyba, że opłacasz ZUS. Tyle wiem, a chciałbym więcej. Nie martwmy się jednak na zapas.
Tadeusz Kruczek
www.wiarus.cal.pl
Tadeusz

Postprzez panther » 16 maja 2011, o 10:54

No własnie - ja płacę ZUS i choćbym na uszach stawał to na KRUS nie mogę liczyć.
Co nie znaczy, że posiadam hektar ziemi (to nic, że pod Krakowem...) i mam wykształcenie rolnicze.
Przemek Tarczyński

"Wino jest najpotężniejsze spośród napojów, najsmaczniejsze spośród lekarstw i najprzyjemniejsze spośród potraw."
panther
Administrator

Postprzez Leszek » 16 maja 2011, o 21:38

Ja też mam i g...no z tego bo jestem płatnikiem "kochanego "ZUS
Leszek

Postprzez Jerzy » 18 maja 2011, o 21:40

Prawo winiarskie bardziej przyjazne ale optymizmu jakos nie widac. Hej ludziska! pobudka! - czy nikt nie jedzie w tym roku na Konwent? Czy raczej juz nie chce wam się otworzyc ponizszych postów i tylko aktualności i uprawy są jako tako otwierane? Dopisujcie sie więc do listy wyjeżdżających. :shock:
Żelazo poznaje się w ogniu, człowieka przy winie!
Jerzy

Postprzez krosam » 18 maja 2011, o 22:52

Jak go nie kijem, to go pałą.

Pozdrawiam
Roman
Pozdrawiam
Roman
krosam

Postprzez ppha » 22 maja 2011, o 21:19

Dobrze pisze Jerzy, że "Obecnie funkcjonują trzy różne definicje rolnika: w ustawie o ustroju rolnym, w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz w ustawie o podatku od towarów i usług." Dodam, że pewnie i więcej definicji by znalazł, w zależności czego dana ustawa/rozporządzenie dotyczy...
Przychylam się jednak zdecydowanie ku ostrożności i roztropności Tadeusza, bo na pewno diabeł będzie tkwił w szczegółach a jak zwykle wątpliwości i interpretacji nie braknie.
1. "Ustawa wniarska", której w oryginale nie widziałem i znam ją jedynie ogólnie z prasy, nie musi ograniczać się wyłącznie do rolników KRUZ-owców. Pamiętajmy dodatkowo, że każdy z nas, który otrzymuje dopłaty bezpośrednie, ma w ARiMR nadany numer PRODUCENTA ROLNEGO i może w pełni korzystać ze zdecydowanej większości przysługującego rolnikom wsparcia UE. Czyli jest rolnikiem. Niezależnie od tego czy i gdzie jest ubezpieczony a nawet gdzie mieszka (na wsi, czy mieście).
2. Ma ktoś może teksty projektów ustaw?
Na http://www.winologia.pl/news_ustawa.htm i z dostępnych informacji widać tylko zamęt.
Z jednej strony pisze się „…bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej i w konsekwencji zmiany ubezpieczenia w KRUS na ZUS” a zaraz poniżej „Przepisy te mają zachęcić rolników i innych właścicieli niewielkich winnic do podjęcia komercyjnej produkcji i sprzedaży wina we własnych gospodarstwach.”
Czyli nie tylko rolnicy? Nie tylko producenci rolni? Każdy kto ma winnicę?
3. Sama produkcja i definicja rolnika to jednak mniej istotny element. Kluczem są zasady sprzedaży detalicznej. Gdzie, jak, komu?
100 hl wina =10.000l = 10 tys. litrów. To nie jest mało.
10.000 l wina po 10 litrów na klienta=1000 klientów. Niemal 3 klientów dziennie. Niezły detal…
10.000 l wina po 10 zł/l = 100.000 zł
Jak myślicie, kiedy minister Finansów włączy się do dyskusji?
Jak widać, temat nie jest banalny i powinniśmy go wspierać. Jak można pomóc?
ppha

Postprzez kaduk » 6 mar 2012, o 22:23

Nadszedł czas wypełniania wniosków o przyznanie dopłat do upraw w ARMIR. W tym roku część pola na którym rosło zboże jest już zajęta przez winorośl więc nie wiem jak poprawnie wypełnić wniosek.
Czy do winnic przysługuje jednolita płątność obszarowa? Czy istnieje wymóg obsadzenia całej działki jednym gatunkiem winorośli?
Pozdrawiam, Krzysztof Duk
kaduk

Postprzez krosam » 6 mar 2012, o 22:50

Zadajesz trudne pytania :o
Może na szkoleniach coś o tym się dowiemy (oby nie za późno).
Roman
Pozdrawiam
Roman
krosam

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności